Dáni sú častokrát označovaní za gurmánov severu a je to minimálne z dvoch dôvodov. Dáni sú veľmi vyberaví v jedle a milujú zvláštne kombinácie ingrediencií. Povedali by ste to na nich?
Dánsko patrí medzi severské krajiny, takže je samozrejmé, že v ich kuchyni prevládajú ryby a dary mora. Dáni z rýb a plodov mora jedia najčastejšie slede, tresku, lososa, úhora a krevety. Okrem rôznej úpravy rýb obľubujú sladké jedlá pripravené z ovocia alebo aspoň v kombinácii s mäsom. Čo sa týka mäsa, je to hlavne hovädzie a bravčové mäso.

zrnková káva.jpg

Medzi typické dánske pokrmy patria:

  • Smorrebrod – je to bohato obložený sendvič z tmavého chleba s mäsom, rybami, darmi mora, zeleninou a vajíčkami.
  • Sild i lade – sú to marinované haringy, typické pre Dánsko.
  • Gravad Laks – údený losos.
  • Dánsky koláč Wienerbroed – viedenský chlebík a pečivo z pľundrového cesta, ktoré poznáme ako „lupačky“. Je to obľúbené sladké jedlo. Plnia ho aj jablkovou plnkou, ovocím, orechmi alebo so zeleninou.

Najobľúbenejším dánskym studeným predjedlom je sleďový šalát nazývaný Skagen Sild Salat.
Vedeli ste, že Dáni sú znalci kávy? V Dánsku je káva oveľa viac obľúbenejšia než čaj. Pražené čerstvé zrná sa melú priamo v kaviarni a zalievajú sa vodou v špeciálnych nádobách. Objednať si kľudne môžete:

  • Italské espreso
  • Cappuccino
  • Cafe Latte
  • Kávu bez kofeínu

předkrm.jpg
V Dánsku nie je prohibícia na alkohol , takže všetky druhy pív a liehovín nájdete v supermarketoch. Medzi najbežnejšie pivá v Dánsku patria Carlsberg a Tuborg. Vedeli ste, že Dáni pijú aj české pivá? Tušíte, ktoré sú to? Napríklad Staroprameň a Krušovice. Dokonca Dáni dokážu z piva uvariť aj polievku. Akvavit je pálenka, ktorá sa v Dánsku podáva vychladená a Dáni ju pijú na „ex“ a zapíjajú pivom.
Vedeli ste, že:
V Dánskom jazyku sa nenachádza výraz pre slovo “prosím.”
Pri výbere mena pre dieťa existujú pravidlá, podľa ktorých sa obyvatelia musia riadiť.
Bluetooth má meno po druhom kráľovi Dánska – Harald Bluetooth (Harald I. Modrozubý).
Je považované za najstaršiu krajinu sveta.
V Dánsku žije viac ošípaných ako ľudí.