Ak ste muž a sadnete si so ženou do reštaurácie či podobného podniku, je správne, ak sa do zaplatenia účtu angažuje ona?
Ak je to jej vlastná iniciatíva, tak to vyzerá byť v poriadku, ale aj tak. Muž tento moment považuje trochu za trápny. Nastáva určitá chvíľa, kedy muž nevie, aká reakcia by bola správnejšia. A do toho ten pocit, ak na vás pozrie čašník alebo barman ako muž na muža a vidí, že ste nechali platiť partnerku, no sú to popravde pre muža trochu zmätené pocity. A nevraviac o tom, ak by sa jednalo o vôbec prvú schôdzku.

víno

• I keď sa možno nájde pár vypočítavcov a prísavníkov, ktorí takúto službičku uvítajú práveže veľmi radi a často, ale to už vravíme o extrémnejšom prípade. Vráťme sa tak k slušným mužom a k spomenutému momentu.
Sme zmätení, pretože zmätená je aj doba, ktorá sa neustále mení. V starších filmoch vidíme hlavných hrdinov, džentlmenov. Takýto muž pomáha svojej obdivovateľke i s najbanálnejšími vecami, všade jej dáva prednosť. Vzorového muža sme si predstavovali ako človeka, ktorý žene otvorí dvere, zavrie za ňou dvere, prisunie jej stoličku, podsunie jej jedálny lístok, no a samozrejme že zaplatí tučnou sumou. Mužov k takémuto zmýšľaniu nevychovala možno len televízia, ale vlastne aj zmýšľanie ich otcov, dedkov, mám, starých mám, skrátka k tomuto modelu sa ich snažila tvarovať i spoločnosť.

• V 21.storočí sme ale zasa vychovávaní k tomu, aby sme brali do úvahy emancipáciu. Dnešný pohľad spoločnosti je iný a nový filmový hrdina by vyzeral asi takto.

schůzka

Ženu by nechal otvoriť dvere, prikázal by jej aby našla vhodné miesto k sedeniu, výber jedla by trval asi hodinu, no a na záver by prišla trápna situácia (taktiež hodinová), kto zaplatí účet? Aj pojem džentlmen sa tak už zmenil, alebo džentlmeni sa radšej vytrácajú. Dnes by zaplatenie účtu mužom mohlo znamenať asi to, akoby svojej partnerke povedal, že je jeho majetok, alebo nesamostatný tvor, len akýsi doprovod, že má stáť iba v kuchyni. Ale to sme tým predsa vôbec nemysleli. Ako teda reagovať v takýchto situáciách?

• Zrejme z toho nerobiť veľkú vedu a nechať to na náhodu.