Poznáte ten pocit, keď si po náročnom dni konečne ľahnete do postele pripravení ponoriť sa do ríše snov, no spánok nie a nie sa dostaviť? Určite každý z nás aspoň raz zažil noc plnú prevaľovania, zízania do tmavej steny, nezmyselného uvažovania o vesmírnych zákonoch. Nasledujúce ráno sme potom vyzerali ako po bláznivej párty, ktorá sa však nikdy nekonala. Pokiaľ sa vám tento scenár stáva pravidelne, pravdepodobne trpíte insomniou. Insomnia, známa tiež ako nespavosť, je porucha, pri ktorej má človek problém zaspať alebo spať celú noc bez neustáleho budenia. V súčasnosti postihuje až približne 35% dospelých. Z dlhodobého hľadiska dokáže človeku spôsobiť naozaj nepríjemné ťažkosti. Nespavosť vedie k celodennej únave, zníženej pozornosti a tým k častejším autonehodám, celodennej únave, bolestiam hlavy a v niektorých prípadoch až k depresiám.

budík

Insomnia vzniká z rôznych príčin. Medzi najčastejšie patrí stres (z práce, školy alebo vzťahov), práca na zmeny (narúša váš spánkový režim), užívanie určitých liekov, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu alebo neskoré večerné nájazdy do chladničky. Najväčšími rušiteľmi spánku tejto doby sú najmä smartfóny, počítače a TV. Používanie elektroniky tesne pred spaním je jedným z najhorších návykov, aké si môžete vypestovať. Modré svetlo, ktoré vyžarujú tieto výdobytky modernej techniky údajne zasahuje do prirodzených rytmov spánku a už samotná jeho prítomnosť v miestnosti, kde spíme dokáže narobiť šarapatu. Ako teda dokážeme predísť nespavosti?

Kľúčom k zdravšiemu spánku sú správne návyky, ako napríklad: obmedzenie kofeínu, nikotínu a alkoholu, vylúčenie ťažkých jedál pred spaním, aktívne prežitie dňa na vybitie dostatku energie, relaxačné aktivity pred spaním (čítanie knihy, jóga), obmedzenie počítaču, TV a smartfónu, rovnaký režim spánku a vstávania počas týždňa aj cez víkend a v neposlednom rade nemôžeme zabúdať na kvalitnú posteľ a matrac, bez ktorých by všetky predošlé kroky boli zbytočné.

zaspávanie so smartfónom

Základom kvalitného spánku je okrem dobre nastaveného režimu aj kvalitná posteľ alebo matrac, ktoré budú komfortné a zároveň vhodné pre vašu chrbticu. Porazte nespavosť Segum! Ponúkajú kvalitné postele a zdravotné antibakteriálne matrace vyrobené na mieru, vďaka ktorým budete k vysnenému spánku znovu o krok bližšie.