Svetlo emitujúce diódy sú najviac zodpovedné za to, prečo led svetlá poskytujú spotrebiteľom svoje veľmi úsporné a zároveň ekologické vlastnosti. Je to práve z dôvodu, že k emitovaniu svetla využívajú spomenuté diódy, ktoré sa neprehrievajú, spotrebujú minimum elektrickej energie a umožňujú vyrábať ekologicky vhodnejšie svetelné produkty.

Možno si pod tým predstavíte žiarovky, ale je pravda, že kategória led svetelných produktov ponúka univerzálne možnosti a rôznorodý výber. Žiarovky, reflektory, svietidlá, trubice,… sú už dnes oboznámené s touto technológiou svetlo emitujúcich diód, ktoré sú mimochodom viditeľné aj na led pásikoch.

led pás, žlté svetlo

A áno, sú to led pásky, ktoré skvelým spôsobom definujú univerzálnosť tejto úspornej a efektívnej technológie. Vravíme o dizajne v podobe pásikov či ľudovo povedané „hadíkov“, ktoré sú z vrchnej časti osadené práve spomenutými diódami. Tie po zapnutí budú žiariť a spoľahlivo tak nasvietia priestor, kde sa budú nachádzať. A umiestniť sa dajú skutočne takmer kamkoľvek vďaka tomu, že ide o pásy, čo sú väčšinou zo spodnej časti samolepiace, prípadne sa dajú niečím uchytiť. Výhodou je tiež ich praktická veľkosť, resp. zmestia sa tam, kde by iné svetlá zaberali zbytočne moc miesta a dokonca aj tam, kde by sa väčšie svetlá vôbec nemuseli zmestiť.

V závislosti od toho ako, kde a za akým účelom ich chcete využiť, si môžete vybrať pásiky podľa farby diód.

led pás, kotúč

Ak vám ide o to, dosiahnuť štandardné svetlo a dobrú viditeľnosť na určitej ploche, potom sú asi najlepšie tie, ktorých diódy emitujú klasické, teda biele svetlo. V opačnom prípade, ak napríklad hľadáte vhodnú dekoráciu a chcete zvýrazniť, resp. farebne osvetliť nejaký predmet či výklad, sú dostupné tie s rôznymi farebnými diódami alebo modely s predponou RGB.

  • RGB je skratkou pre tri farby svetla- Red, Green a Blue, teda po slovensky pre červenú, zelenú a modrú.