V organizme človeka sa nachádzajú žily, čiže cievy, ktoré sú rozvádzačmi krvi z tkanív a orgánov tela späť do srdca. Všetky sú vybavené chlopňami, ktoré majú brániť spätnému toku krvi, no ak sa z nejakého dôvodu poškodia, už nie sú schopné túto činnosť vykonávať na 100% a krv tak prúdi opačne ako by mala. Následkom toho vzniká vo vnútri žily vysoký tlak, žily expandujú na povrch kože a stávajú sa viditeľné. Môžu dosiahnuť hrúbku od 1 do 10 mm, v niektorých prípadoch aj viac. Delíme ich na metličky, retikulárne žilky a varixy.

nohy, dámske čižmy, parket

Každé ochorenie vzniká na základe nejakého podnetu, aj kŕčové žily sa tvoria vtedy, ak sú splnené niektoré podmienky, napríklad:

-obezita

-tehotenstvo

-pribúdajúci vek

-dedičná predispozícia

-fajčenie

-horúce prostredie

-hormonálna antikoncepcia

-ženské pohlavie

-nevhodná obuv či oblečenie

-jednostranne zaťažujúca práca, napríklad v stoji alebo v sede

-zdvíhanie ťažkých predmetov atď…

Prevencia je účinný spôsob ako predísť ťažkostiam s kŕčovými žilami, veľmi vhodné je nosiť kompresné pančuchy, striedať polohu a pohyb, veľa chôdze aktivuje lýtkové svaly a podporuje prietok krvi a tiež užívanie venotoník, liekov, ktoré bránia poškodeniu žíl a progresii ochorenia.

laser-epilation-hair-removal-therapy_1303-23661

Moderná medicína si však dokáže poradiť aj týmto ochorením a v súčasnosti už existuje celý rad možností jeho liečby, ktoré sa vykonávajú bezbolestne a neinvazívne, ultrazvukom. Pacient nemusí byť dlhodobo hospitalizovaný, po zákroku nezostávajú krcove zily odstranenie nijaké rezy a výsledok je perfektný. Vyšetrenia ukážu v akom štádiu sa ochorenie nachádza a podľa toho je nastavená aj liečba. V odborných ambulanciách sa ošetruje bezbolestne a pomocou najmodernejších operačných zákrokov ako je skleroterapia alebo ligácia varixov, laser, perkutánna termokoagulácia či biologické lepidlo. Rekonvalescencia po týchto zákrokoch je veľmi rýchla, pacientom nezostávajú nijaké modriny, zákroky sú bezbolestné a hospitalizácia pri nich nie je potrebná, pacienti môžu takmer ihneď začať žiť bežným životom.