Stojíte pred kúpou nového auta? Nie je to nič jednoduché. Rozhodovať sa musíte nielen na základe výzoru ale aj spotreby a ekonomickej stránky. Nové auto nie je bežným výdavkom. Keďže ceny motorových vozidiel sa hýbu v rôznych kategóriách, musíte sa pred kúpou či už nového alebo ojazdeného vozidla vopred rozhodnúť, aké kritériá musí váš budúci dopravný prostriedok spĺňať. Neexistuje pritom univerzálne riešenie. Inak sa rozhodujú ostrieľaný vodiči a iné parametre preferujú čerstvý majitelia vodičského oprávnenia. Samozrejme veľa závisí aj od samotných povahových vlastností budúceho vodiča.

nové alebo ojazdené 

Začiatočníci preferujú veľké autá. Ako sme si mohli všimnúť za posledné mesiace, na cestách sa objavuje čoraz viac začínajúcich vodičov vo veľkých autách typu SUV alebo Offroad. Prečo je tomu tak, nám úprimne nie je známe. Ak ste začínajúci vodič a na cestách si ešte nie ste úplne istý, je skôr vhodnejšie zvoliť si menšie auto, možno aj ojazdené s nízkou spotrebou. Je to hlavne kvôli nižšej počiatočnej nákupnej cene, ale aj kvôli spotrebe. Začiatočníci totiž ešte neovládajú ideálnu prácu s motorom. Iste časom rozoznáte už posluchom, čo si váš motorový miláčik praje.

auto

V praxi sa ale stretávame s problémom zvýšeného ,,vytáčania,, motora pri rozbehu alebo preraďovaní. To vedie k zvýšenej spotrebe pohonných látok. Ak ste teda vo svojich šoférskych začiatkoch, zvoľte si jednoduchšie a ľahšie auto. Vaša peňaženka sa vám určite poďakuje. Ideálne je zvoliť si v rámci pohodu diesel. Všeobecne je považovaný za úspornejší oproti benzínu. Nielen svojou cenou na čerpacích staniciach, ale aj menšou spotrebou. Tú naozaj dieselové autá majú. Šikovnejší ale aj začínajúci vodič tak dokáže ušetriť na cestovaní s autom niekoľko desiatok ak nie aj stoviek eur mesačne. Preto nie je veľké auto v začiatkoch vhodné, aj keď sa v nich možno nováčikovia cítia istejšie. Ide iba o všeobecný pocit. Bolo totiž naozaj zábavné vidieť obrovský jeep s nálepkou začiatočník.