Premýšľate nad tým, že by ste sa niekedy radi vydali na riadne dlhé putovanie? Ak áno, ste tu správne. Dnes vám totiž predstavíme krásnu púť do Ríma prastarými pútnickými cestami, ktorá sa zvykne nazývať aj ako Romea strata.

Ak sa chcete na takéto putovanie pešo naozaj vydať, mali by ste si poriadne premyslieť a zvážiť okolnosti, ako napríklad to, či máte dobrú fyzickú kondíciu na zvládnutie trasy a aj dostatok času, keďže to zaberie mesiace. Na druhej strane, ak to zvládnu dôchodcovia, zvládnete to s istotou aj vy – ak samozrejme nemáte vážnejšie zdravotné problémy, ktoré by mohli byť prekážkou a máte nachodených pár kilometrov. Pozitívom je, že ak sa rozhodnete putovať, nikto vás nebude plašiť do rýchleho tempa, čiže máte voľné ruky pri výbere rýchlosti, ktorou by ste chceli postupovať. 

Pútnik

Mali by ste mať aj potrebné vybavenie ako stan, pár kusov oblečenia a dobrých topánok, ďalej veci do dažďa, nejaký malý varič a lekárničku so základným vybavením a liekmi, ktoré pravidelne užívate. Síce sa po ceste dá na pár miestach prespať, stan je určite nutnosťou. Romea strata je veľmi stará cesta, na ktorej už storočiami stihli vyrásť rôzne domy určené práve pre pútnikov, aby mali kde prenocovať. Odporúčame si na internete nájsť zápisky ľudí, ktorí si touto cestou už prešli, aby ste mali podrobný prehľad o každej možnosti a získali aspoň nejakú predstavu o tom, ako by mala celá cesta prebiehať.

Vatikán

Aké sú výhody takéhoto putovania? V prvom rade si vyskúšate, aké je to ísť pešo po dobu niekoľkých mesiacov a niesť si všetko svoje imanie na chrbte. Ak patríte medzi milovníkov histórie, tento „menší“ výlet vás určite ničím nesklame, keďže na vlastné oči uvidíte pamiatky a pozostalosti z niekoľkých storočí, ba až tisícročí. Nadšenie pre turistiku je navyše čerešničkou na torte, ak nie rovno podmienkou. 

Tak čo? Vybrali by ste sa na cestu do starovekého Ríma a k počiatkom kresťanstva, alebo to naopak nie je nič pre vás?