Ochrana zdravia a bezpečnosť pri využívaní verejného priestoru alebo akýchkoľvek iných jeho súčastí je dôležitá, dôraz na ňu kladú aj úrady hlavne pri kolaudačných konaniach, ktoré dovoľujú uviesť stavby do užívania. Komunikačné priestory sú takisto súčasťou budov a musia byť urobené tak, aby spĺňali tieto bezpečnostné požiadavky. Schodiská sa bežne nachádzajú v takmer každej budove, ktorá má viac podlaží, preto sa tam nachádza aj zábradlie ako ich súčasť. Normy určujú jeho výšku či minimálne alebo maximálne vzdialenosti osadenia stĺpikov, ktoré ho tvoria. Materiál a štýl je už iba na výbere a rozhodnutí projektanta či investora, no v dnešnej dobe sa asi najčastejšie stretneme s nehrdzavejúcou oceľou.

Elegancia je hlavný znak lesklej ocele

Táto oceľ je perfektnou voľbou pre výrobu zábradlia, ktoré potrebujeme umiestniť v exteriéri, ale aj pre interiér. Rozdiel je len v druhu použitej nehrdzavejúcej ocele, do exteriéru je vhodná tá odolnejšia. Interiérové návrhy zábradlia by mali zohľadniť už jestvujúci štýl alebo zosúladiť nerezové zábradlie ho s návrhom ostatného priestoru. Stĺpikové zábradlie je však najjednoduchšou alternatívou, ktorá nič nepokazí a bude vhodná ku všetkým architektonickým štýlom. Jeho základ tvoria stĺpiky v nosnej konštrukcii prepojené tenšími tyčami z nehrdzavejúcej ocele, ktoré treba osadiť v daných vzdialenostiach od seba.

Balkón môžete bez obáv využívať

Okrem stĺpikov existuje aj možnosť základnú nosnú konštrukciu spojiť so sklenenými tabuľami a vytvoriť tak originálny typ zábradlia. Kotviť ho môžeme tradične zhora alebo do bočnej strany podlahy. Sklo musí byť tiež bezpečnostné a k nosnej konštrukcii sa dá prichytiť úchytmi. Nehrdzavejúca oceľ sa môže lesknúť alebo môže mať saténový povrch. Sklenená časť je variabilnejšia, tu je možné použiť matné alebo číre sklo, ale aj pieskované či farebné, no existuje oveľa viac možností ako ho graficky zaujímavo upraviť. Finančne sa zábradlie z nehrdzavejúcej ocele môže zaradiť do drahších položiek, hlavne exteriérové, ktoré treba vyrobiť z odolnejšej ocele. Treba si však uvedomiť, že materiál je nadčasový, kvalitný, elegantný a vydrží dlhé roky v rovnakom stave, takže počiatočné vyššie náklady nebudú vyhodené do vetra, ale investované do originálneho a spoľahlivého zábradlia.